Strona główna

Kwartalnik Chojnicki zainaugurowany.Aktualizacja

Kwartalnik Chojnicki zainaugurowany.Aktualizacja

2012-10-24 16:27:46  |  tekst i fot. je

We wtorek (16.10) w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprezentowano uroczyście pierwsze wydanie nowego pisma społeczno – kulturalnego o nazwie Kwartalnik Chojnicki. Jego redaktorem naczelnym jest Kazimierz Jaruszewski. Radzie Programowej przewodniczy burmistrz Arseniusz Finster.

Po kilkumiesięcznych przygotowaniach jest już gotowy pierwszy numer bezpłatnego Kwartalnika Chojnickiego obejmującego okres od lipca do sierpnia 2012 roku. Podczas spotkania w sali czytelni został przedstawiony skład kolegium redakcyjnego. Przybliżono także historię jego powstania. Jak zaznaczył jeden z pomysłodawców burmistrz Arseniusz Finster, nowe wydawnictwo ma prezentować wydarzenia i problemy miasta. Zachęcał obecnych, aby spróbowali także coś napisać do następnych numerów. Nie wykluczał zwiększenia objętości wydawnictwa, które ma na razie 96 stron formatu A5. Kazimierz Jaruszewski zadeklarował, że Kwartalnik ma mieć inny charakter, niż Zeszyty Chojnickie. Poszczególne artykuły pierwszego numeru pokrótce omówiła Barbara Zagórska, dyrektor muzeum. Przypadła jej do gustu szata graficzna, jak i jakość druku. Według niej zawartość tekstów powinna trafić w gust każdego czytelnika, który sięgnie po pismo.

W każdym numerze ma znaleźć się blok tekstów związanych z jednym tematem. W pierwszym numerze była nim Miejska Biblioteka Publiczna, jej historia i plany na przyszłość. Poza tym są teksty o koncepcji budowy Balturium, działalności Amatorskiego Kaszubskiego Teatru, dokonaniach oddziału związku hodowców gołębi pocztowych. Jest relacja z tegorocznej Nocy Poetów oraz kalendarium ważnych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. W rozdziale „Z dziejów miasta” można poczytać o genealogii oczyma prawnika, pewnym wydarzeniu sprzed 130 lat oraz wspomnienie o Klemensie Szczepańskim, społeczniku i regionaliście.

Egzemplarze Kwartalnika Chojnickiego można dostać w bibliotece miejskiej, muzeum, Promocji Regionu oraz punktach informacji turystycznej.

Aktualizacja z 24.10.2012. Jest już dostępna wersja elektroniczna Kwartalnika Chojnickiego na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Można ją ściagnąć w postaci pliku pdf.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl