Strona główna

Jakie współrzędne są prawidłowe?

Jakie współrzędne są prawidłowe?

2012-10-08 13:21:59  |  tekst i fot. je

Jeden z naszych czytelników zauważył, że dane o lokalizacji zegara słonecznego w parku 1000-lecia, które znalazły się w prezentacji pokazywanej w telewizorze przy audytorium, nie odpowiadają tym, które są zamieszczone na tabliczce informacyjnej. Sprawdziliśmy ten sygnał.

Na jednej ze stron pokazu multimedialnego, który przygotował Wydział Budowlano – Inwestycyjny, jest informacja, że zegar został zaprojektowany dla współrzędnych geograficznych miejsca, w którym się znajduje. Podane są następujące współrzędne – 53 stopnie, 41 minut i 49 sekund szerokości geograficznej północnej oraz 17 stopni, 33 minuty i 54 sekundy długości geograficznej wschodniej. Jak zauważył Czytelnik, odpowiada to położeniu miejsca przy… ul. Okrężnej w pobliżu placu Emsdetten. Nie jest to wielka odchyłka. Zwrócił nam uwagę, że zupełnie inne współrzędne są zamieszczone przy naszym zegarze: „To jeszcze nic, bo na tabliczce przy zegarze w Parku są takie współrzędne: N 50˚17’06’’, E 21˚25’18’’. Sprawdziłem je i wyszło, że jest to Mielec, a konkretnie L.O. im St. Konarskiego, w którym znajduje się zegar słoneczny z takimi samymi współrzędnymi, jak na tablicy przy chojnickim zegarze, zaprojektowany oczywiście przez tego samego gnomonika Marka Szymochę.”

Zapytaliśmy wykonawcę zegara, czy został on prawidłowo zaprojektowany, czy jest jedynie błąd na tabliczce w chojnickim parku 1000-lecia. - Dziękuję za informacje o rozbieżności. Sprawdziłem i rzeczywiście, błąd wkradł się do treści na tablicy z powodu, jak to zwykle bywa, “chochlika drukarskiego”. Skontaktuję się z inwestorem jeszcze dzisiaj i ustalimy sposób zmiany tablicy na poprawną. Poinformuję o ustaleniach, co do przewidywanej daty poprawki – przekazał nam Marek Szymocha.

Zegar słoneczny dla mieleckiego liceum na stronie firmy Marka Szymochy.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl