Strona główna

Świętowali 980 urodziny

Świętowali 980 urodziny

2012-09-21 14:07:03  |  Tekst je, fot. dzięki uprzejmości urzędu miejskiego

Chojnicka delegacja, która wzięła udział w niedawnym święcie partnerskiego miasta na Ukrainie – Korsunia Szewczenkowskiego, podzieliła się wrażeniami z pobytu. Tworzyli ją Edward Pietrzyk, Marian Rogenbuk, Roman Guzelak oraz Joanna Piekarska- Guzelak.

Chojniczanie spotkali się z wielką serdecznością gospodarzy, którzy wręczyli im po symbolicznym drzewku szczęścia. Są na nich flagi narodowe Polski i Ukrainy oraz herby obydwu zaprzyjaźnionych miast. Jak zauważył Edward Pietrzyk, uroczystości święta Korsunia są coraz bardziej podobne do Dni Chojnic. – Zobaczyliśmy coś podobnego do naszego Jarmarku Świętojańskiego, gdzie swe wyroby prezentują twórcy ludowi. Na scenie występowały zespoły dziecięce i młodzieżowe. Jako gwiazda Dni wystąpiła młodsza siostra znanej kiedyś i u nas piosenkarki Sofiji Rotaru. Na koniec był pokaz sztucznych ogni – przekazał wiceburmistrz Pietrzyk.

Gośćmi honorowymi święta Korsunia byli ci mieszkańcy, którzy są znani w całej Ukrainie. Kilku z nich chojniczanie bliżej poznali. Jeden z nich – Wladim Kowtun, być może przyjedzie w przyszłym roku do Chojnic z okazji kolejnej edycji Nocy Poetów. Znany ukraiński poeta, pisarz i pieśniarz, był kiedyś wiceministrem kultury. Przekazał Pietrzykowi w darze swoje płyty z piosenkami oraz śpiewnik. Chojniczanie zaprosili do naszego miasta także reżysera filmów dla dzieci Dymytro Łomaczuka. Niewykluczone, że jego wizyta będzie miała miejsce podczas Filmobrania 2013.

Nie byliby to oczywiście jedyni goście z Korsunia w przyszłym roku. Władze tego miasta oraz powiatu zapowiedziały, że na pewno przyjadą na czerwcowe Dni Chojnic w liczniejszym składzie, gdyż wówczas będzie przypadać 25 rocznica nawiązania współpracy pomiędzy naszymi miastami. Prawdopodobnie jednym z uczestników ukraińskiej delegacji będzie rzeźbiarz, który w czasie pobytu u nas wykona, na koszt miasta Korsuń, kolejną rzeźbę dla parku 1000-lecia.

Także chojniczanie przekazali dary podczas wizyty u przyjaciół na Ukrainie. Kolejny raz odwiedzili Dom Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych, który znajduje się niedaleko Korsunia. Przekazali cztery łóżka, które ufundowała jedna z podchojnickich firm. Wcześniej z Chojnic trafiły w to samo miejsce prezenty tj. nowe regały i naczynia do kuchni, farba i kosiarka do trawy.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl