Strona główna

Strefa ciszy niezgodna z prawem?

Strefa ciszy niezgodna z prawem?

2012-09-19 17:44:08  |  tekst i fot. je

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Chojnickiego, który odbyła się 23.08, radny Adam Sawicki podniósł problem niezgodności z prawem uchwały z maja 2009 w sprawie ustanowienia strefy ciszy na Jeziorze Charzykowskim. Naszym zdaniem radny ma rację.

Adam Sawicki zgłosił na sierpniowej sesji rady powiatu następującą interpelację: - W 2009 roku podjęliśmy uchwałę o ustanowieniu na części Jeziora Charzykowskiego strefy ciszy. W bieżącym roku jest dużo patroli policji, która zajmuje się przestrzeganiem tego zakazu. Część ukaranych odmawia przyjęcia mandatów tłumacząc się tym, że doszło do kolizji prawnej. Uważają, że ta uchwała nie współgra z ustawą o ochronie środowiska. Ukarani twierdzą, że cały akwen musi być wyłączony z ruchu głośnych obiektów pływających, a nie tylko jego część.

Radnemu odpowiedział członek zarządu powiatu Marek Szczepański: - Decyzją Sejmiku Województwa Pomorskiego strefa ciszy obowiązuje w całości na jeziorach Długim i Karsińskim. Zgodnie z przepisami prawa rada powiatu ma możliwość ustalenia stref ciszy, nie wyłączania całych akwenów. Taką uchwałę podjęliśmy w poprzedniej kadencji i dotyczy części  Jeziora Charzykowskiego.

Wspomniana uchwała rady powiatu została podjęta na sesji z 14 maja 2009 roku. Podczas dyskusji najwięcej uwag, głownie językowych, zgłosił radny Przemysław Biesek. Zgłosił także własne poprawki do tekstu… autopoprawki zarządu powiatu. Również aktywnym radnym był Adam Sawicki, szczególnie na polu związanym z używaniem skuterów wodnych. Ostatecznie projekt uchwały z przeredagowaną autopoprawką poparło 15 radnych, jeden radny wstrzymał się od głosu. Zgodnie z uchwałą na Jeziorze Charzykowskim wprowadzono zakaz pływania statkami o spalinowym napędzie, w tym skuterów wodnych, w odległości mniejszej niż 100 m od brzegu. Wprowadzono także całkowity zakaz pływania skuterów wodnych na południowej części akwenu „począwszy od zatoki Wolność do ujścia Jarcewskiej Strugi”. Obostrzenia obowiązują od 15 kwietnia do 15 października każdego roku. W uzasadnieniu autorzy projektu stwierdzili, że upoważnienie do podjęcia tej uchwały daje artykuł 116 ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Zajrzeliśmy w to miejsce.

W ust. 1 wspomnianego artykułu podano, że „Rada Powiatu w drodze uchwały, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, ograniczy lub zakaże używania jednostek pływających lub niektórych ich rodzajów na określonych zbiornikach powierzchniowych wód stojących oraz wodach płynących (…).” W ust. 2 i 3 upoważniono ministra zajmującego się ochroną środowiska do wprowadzania zakazów i ograniczeń, które mogą dotyczyć całego zbiornika wodnego lub jego części, niektórych rodzajów jednostek i napędów, także w różnych okresach czasu, w formie rozporządzenia. Władza ministra dotyczy wyłącznie śródlądowych dróg żeglownych. Jezioro Charzykowskie nie zalicza się do tej grupy.

Sprawdziliśmy także, co o wspomnianych przez Marka Szczepańskiego jeziorach mówi uchwała sejmiku. Podjęta została 27 maja 2011 roku i dotyczy Zaborskiego Parku Krajobrazowego. W par. 3 zawarte są różne zakazy obowiązujące na jego terenie. Ostatni z nich dotyczy „używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego na otwartych zbiornikach wodnych”. W następnym paragrafie zapisano, że ten zakaz nie dotyczy Jeziora Charzykowskiego i łodzi o napędzie elektrycznym o mocy do 5 KM.

Zadaliśmy władzom powiatu chojnickiego kilka pytań w tej sprawie. Podajemy je wraz z odpowiedziami.

- Czy Starostwo Powiatowe uważa, że uchwała z maja 2009 nie ma błędów prawnych? - Uchwała nie została zakwestionowana przez organ nadzorujący (patrz Wojewoda).

- Jeśli uważacie, że wspomniana uchwała ma błędy, czy będzie ona nowelizowana? - Podmioty wymienione w par. 26 art. 1 Statutu Powiatu Chojnickiego mogą wystąpić do Rady Powiatu z inicjatywą uchwałodawczą zmiany w/w uchwały.

- Czy projekt uchwały z maja 2009 był konsultowany z władzami gminy wiejskiej Chojnice? - Projekt uchwały nie był konsultowany z władzami gminy wiejskiej Chojnice (nie ma takiego wymogu).

- Naszym zdaniem Rada Powiatu nie ma uprawnień do wprowadzania na podstawie art.116 ustawy o ochronie środowiska zakazów i ograniczeń, które będą obowiązywać na części zbiornika wodnego. Czy podzielacie ten pogląd? - Odsyłamy do opinii radcy prawnego (jest z 24.08, podpisała ją Grażyna Ziehlke) - skan w załączeniu. Z jej lektury wynika, że rada powiatu może wprowadzić zakazy lub ograniczenia „na całym obszarze zbiornika wodnego o określonej nazwie i granicach, bez możliwości wydzielania na tym zbiorniku części objętych takim zakazem lub ograniczeniem.”

Jednym z podmiotów uprawnionych do nowelizacji uchwały jest zarząd powiatu. Może on także wystąpić o uchylenie tej uchwały. Należy także liczyć się z możliwością dochodzenia od powiatu chojnickiego odszkodowań przez osoby, które zostały ukarane przez chojnicką policję mandatami za naruszenie ciszy na Jeziorze Charzykowskim w okresie obowiązywania uchwały. W lipcu i sierpniu 2012 roku, jak wyjaśnił nam starszy aspirant Bogusław Podemski, kierownik dzielnicowych z gmin Chojnice i Konarzyny, stwierdzono tylko 5 przypadków naruszeń uchwały rady powiatu. W poprzednich sezonach wakacyjnych było ich znacznie więcej.

"Zakazy nie dla nich?" - tekst z 09/2011 nt. egzekwowania uchwały o strefie ciszy na j.Charzykowskim.

Fragment protokołu z sesji Rady Powiatu z maja 2009.

Uchwała Rady Powiatu z maja 2009 ws. strefy ciszy na j.Charzykowskim

Art. 116 ustawy Prawo ochrony środowiska

Opinia prawna z 24.08.2012 przekazana radnemu Adamowi Sawickiemu

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl