Strona główna

Struk z wizytą w Chojnicach

Struk z wizytą w Chojnicach

2012-08-02 18:04:14  |  tekst je, Piotr Hukało, fot.Piotr Hukało.

W czwartek (2.08) odwiedził Chojnice marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Program pobytu miał bardzo napięty. Od prezentacji projektu Bałturium do wizyty na budowie mostu zwodzonego w Małych Swornegaciach.

Pierwszym punktem było zapoznanie się z koncepcją Centrum Inicjatyw i Prezentacji Kultur Bałturium. Przedstawił ją zebranym w sali obrady rady miasta burmistrz Arseniusz Finster. Omówił, co miałoby się w nim znaleźć. Jest zdania, że nasze miasto stać na wniesienie własnego wkładu do tej inwestycji bez zaciągania kredytu, gdyż można spieniężyć posiadane lokale użytkowe i mieszkalne. Nie powinno także być problemu ze znalezieniem środków na jego późniejsze utrzymanie. Marszałek Struk pogratulował władzom miasta pięknej koncepcji inwestycji w dziedzinie kultury, ale konkretnej deklaracji poparcia w staraniach o pieniądze z funduszy norweskich nie złożył. Przekazał za to pisemne potwierdzenie przekazania 100 tysięcy złotych na wdrożenie koncepcji klastra turystycznego, który ma obejmować powiaty człuchowski i chojnicki.

Przewodnikiem marszałka w kolejnej części pobytu był starosta Stanisław Skaja. Skierowali swe kroki najpierw do rewitalizowanego kościoła gimnazjalnego, skąd udali się do ukończonej już nowej sali gimnastycznej dla Zespołu Szkół przy ul. Nowe Miasto. Dyrektor Paweł Boczek przedstawił Mieczysławowi Strukowi historię budowy sali. Wyjaśnił gościowi, dlaczego w jej wnętrzu widać fragmenty średniowiecznych murów obronnych. Zajrzano także na szkolny dziedziniec, gdzie jeszcze trwały prace przy układaniu nowej posadzki.

Spod szkoły marszałek Struk z towarzyszącymi osobami przejechał do parku 1000 – lecia. Tam obowiązki gospodarza pełnił burmistrz Arseniusz Finster. Przekazał gościowi informacje o pracach wykonanych przy stawach i Strudze Jarcewskiej. Spacerowano po parku botanicznym, obejrzano zegar słoneczny. Marszałek pozował także do zdjęć z Julianem Rydzkowskim.

W CEW-ie starosta Skaja opowiedział marszałkowi Strukowi o inkubatorach i potrzebie zagospodarowania kolejnego budynku, w którym ma powstać m.in. eksperymentarium. Na konferencji prasowej został poruszony problem remontu dróg w powiecie chojnickim. Marszałek zaznaczył, że priorytetem jest remont odcinka drogi 240 z Chojnic do Pawłowa. - To jest odcinek, na który województwo będzie kładło szczególny nacisk. Co do innych dróg wojewódzkich, trudno liczyć na ich remont w najbliższym czasie. Głównym kierunkiem inwestycyjnym w naszym kraju jest remont infrastruktury kolejowej – wyjaśnił Struk. Czy znajdą się pieniądze na rozbudowę CEW, będzie wiadome do końca miesiąca.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl