Strona główna

Strategiczne komisje pracowały w ratuszu

Strategiczne komisje pracowały w ratuszu

2012-07-24 15:48:22  |  tekst i fot. je

We wtorek (24.07) w ratuszu spotkali się członkowie Rady Strategii Rozwoju Miasta Chojnice na lata 2012-2020. Pracowali w czterech grupach tematycznych. Jednym z nich jest Zespół Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska.

Kieruje nim przewodniczący Rady Antoni Szlanga. Moderatorem dyskusji był Przemysław Wojnarowski, główny konsultant w Zespole Wykonawczym. Ogółem na pracę w tym zespole zdecydowało się 19 członków Rady Strategii. Byli wśród nich także prezesi spółek komunalnych i szefowie resortowych wydziałów Urzędu Miejskiego. Na „pierwszy ogień” wzięto chojnickie ulice i organizację ruchu na nich. Jacek Studziński, jeden z aktywniejszych dyskutantów podczas obrad zespołu, zauważył konieczność budowania tzw. małych obwodnic, które łączyłyby ważniejsze ulice, jak m.in. Tucholska z Kościerską. Skrytykował brak lewoskrętu ze zmodernizowanej ul. Gdańskiej w ul. Wysoką. Mieczysław Sabatowski, prezes MZK, także nie był zadowolony z istniejącej siatki połączeń drogowych, gdyż zmusza do nakładania się tras niektórych linii autobusowych. Jarosław Słomiński zauważył natomiast, że najstarsze rondo w Chojnicach im. 25 – lecia NSZZ Solidarność, nagminnie korkuje się na dojazdach do niego.

Nie brakowało krytycznych uwag także przy temacie parkingów i organizacji strefy parkowania. Studzińskiemu nie spodobał się zamysł zlikwidowania miejsc postojowych dla autokarów na remontowanym wkrótce pl. Piastowskim. Uważa, że płatne parkingi są dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla budżetu, gdyż mieszkańcy mają różne zdania na ich działanie. Wytknął ponadto niedostatek publicznych toalet w pobliżu parkingów i w śródmieściu. Dyskutanci postulowali, aby dla oszczędności śródmiejskich terenów następne miejsca postojowe były wielopoziomowe.

Gorąca dyskusja prowadzona była także w czasie omawiania stanu miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Rozpoczął ją Tomasz Klemann, prezes Miejskich Wodociągów. Za najważniejszy problem do rozwiązania uważa rozbudowę sieci kolektorów deszczowych. Zwrócił uwagę, że inwestorzy robót drogowych często zlecają wykonanie kanalizacji deszczowej, która załatwia jedynie problem wód opadowych jedynie z „ich” ulicy, bez uwzględniania tej spływającej z przyległych posesji. Mariusz Brunka postulował, aby urząd miejski podjął kroki zmierzające do powstania sieci zbiorników retencyjnych na obrzeżach Chojnic. Radosław Sawicki i Jacek Studziński zaprotestowali przeciwko zasypywaniu terenów zalewowych i trzcinowisk przy Strudze Jarcewskiej, które mogą pełnić rolę naturalnych oczyszczalni. Z kolei Arkadiusz Marciszek wspomniał, że można było, wzorem rozwiązań widzianych przez niego w berlińskich parkach, w chojnickim parku 1000 – lecia wykonać ścieżki piesze z żużla, zamiast z wszechobecnej kostki betonowej.

Kolejny raz członkowie Rady Strategii spotkają się we wrześniu 2012 na plenarnym posiedzeniu.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl