Strona główna

Święto miasta z tańcem i piłką

Święto miasta z tańcem i piłką

2012-06-21 12:40:45  |  tekst je, fot. I.Sobieszczuk - TVP

W ten weekend (22-24.06) nasze miasto obchodzi swoje święto – Dni Chojnic. Najwięcej wydarzeń będzie odbywać się oczywiście na Starym Rynku. Oprócz występów artystycznych, także prezentacje gospodarcze i jarmark świętojański.

Program Dni Chojnic podaliśmy już wcześniej, ale są znane nowe detale imprezy. Robertowi Janowskiemu, który wystąpi w sobotę (23.06), będzie towarzyszył zespół instrumentalny z wykonawcami znanymi z programu „Jaka to melodia”. Zaplanowany na sobotę od godziny 17.00 międzynarodowy turniej piłkarski w rzeczywistości będzie konkursem strzelania rzutów karnych. Wezmą w nim udział 4 czteroosobowe drużyny – Niemiec (Emsdetten i Saerbeck), Ukrainy (Korsuń Szewczenkowski), Litwy (Rietavas) oraz Polski (Chojnice).

Do Chojnic na święto miasta przyjedzie 6 delegacji zagranicznych, które łącznie będą liczyć około 140 osób. Najliczniejsza z Emsdetten – 60 osób. Przewodniczyć jej będzie burmistrz Georg Moenikes. Gościć także będziemy byłą panią burmistrz tego miasta, która w 1996 roku podpisała umowę partnerską z Chojnicami – Anneliese zu Altenscheide. Przyjeżdża także czteroosobowa grupa strażaków, 23-osobowy zespół taneczny dzieci w wieku 6- 9 lat Hollingen Prinzenballet oraz mieszkańcy Emsdetten ze stowarzyszenia partnerstwa miast. Tradycyjnie uruchomią na Starym Rynku własne stoisko, gdzie będą sprzedawać gofry. Dochód będzie przeznaczony na cele charytatywne. Z Niemiec będzie jeszcze delegacja z Bad Bevensen (były burmistrz Knut Markuszewski z małżonką) oraz z gminy Saerbeck z jej burmistrzem Wilfriedem Roos. Będziemy także gościć kilkuosobową delegację z litewskiego Rietavas, miasta zaprzyjaźnionego z Saerbeck. Delegacja z Korsunia Szewczenkowskiego liczy 30 osób. Szefuje jej Nadia Welenko, sekretarz powiatu. Z Mozyra tym razem nie będzie oficjalnej delegacji, gdyż władze tego miasta za późno złożyły wniosek o wizy. Reprezentować będzie je Jelena Rudenko, honorowy obywatel Chojnic. Pobyt zagranicznych delegacji zostanie sfinansowany z unijnego grantu z programu „Europa dla obywateli” w wysokości 11 tys. euro.

Pierwszy punkt programu przygotowanego dla nich przez władze miasta to nocne zwiedzanie Galerii - Muzeum Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego. Zaplanowano go w dniu przyjazdu gości, czyli w czwartek (21.06) od godziny 21.30. Przewodnikiem będzie oczywiście gospodarz baszty. Następnego dnia (piątek, 22.06) w ratuszu po oficjalnym powitaniu delegacji przez burmistrza Arseniusza Finstera, goście zapoznają się z prezentacją multimedialną pt. „Rewitalizacja miasta Chojnice w latach 2002-2012”. Następnie zwiedzą Stary Rynek, park 1000-lecia, Basztę Nową, stadion miejski, bazylikę i kościół gimnazjalny. Wieczorem goście z Niemiec, wspólnie z chojniczanami, obejrzą w klubie Frisk mecz ćwierćfinałowy Euro 2012. Zapewne liczyli na pojedynek narodowej jedenastki nie z Grecją, a z Polską.

W sobotę (23.06) w restauracji Sukiennice Stowarzyszenie Partnerstwo Miast organizuje Evening Party. Początek o godzinie 21.30. W programie wspólne muzykowanie zespołów chojnickich i niemieckich oraz zabawa taneczna. W niedzielę (24.06) zagraniczne delegacje pojadą do Charzyków, gdzie przewidziano rejs statkiem TUR, spacer promenadą oraz wieczór grillowy.

Program Dni Chojnic 2012

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl