Strona główna

Rydzkowski przysiadł na parkowej ławeczce

Rydzkowski przysiadł na parkowej ławeczce

2012-06-05 11:07:48  |  Tekst mz oraz je, fot. ms

Założyciel chojnickiego muzeum, regionalista i kolekcjoner, współzałożyciel organizacji i stowarzyszeń kulturalnych i turystycznych - Julian Rydzkowski, został upamiętniony przez pomnik, który wczoraj (4.06) znalazł się w parku Tysiąclecia. Podobnie jak Julian Tuwim czy Maria Konopnicka, znana lokalna postać "przysiadła" na ławeczce. Warto wybrać się tam na spacer, żeby obejrzeć wszystkie nowości.

Na pewno będzie to jedno z tych miejsc, które upamiętnione zostaną przez obiektyw aparatu chojniczan i turystów. Wykonał go znany rzeźbiarz Jerzy Bokrzycki, mieszkaniec gminy Kobierzyce, niedaleko Wrocławia. Jak przekazał nam Michał Urbaniak, kierownik budowy, rzeźba, będąca odlewem z brązu, powstała na podstawie zdjęć znanego chojniczanina, które firma Józefa Urbaniaka wysłała do artysty, a także tych, które on sam odnalazł w Internecie. Rzeźba, aby zbyt szybko nie pokryła się patyną, została zabezpieczona specjalnym woskiem. Wzorem jednej z rzeźb stojących na moście Karola w Pradze, tzw. antenka na berecie Rydzkowskiego została odpowiednio nabłyszczona.

W parku jest już także zegar słoneczny. Wykonano go ze stali nierdzewnej w pracowni mozaiki antycznej Waldemara Miłka z Torunia. Aby materiał zegara zmatowiał, wykonano tzw. szkiełkowanie. Pokazuje on nie tylko aktualny czas słoneczny, ale i znak zodiaku. Wkrótce pojawią się tablice, gdzie będą informacje o różnicy czasu pomiędzy urzędowym, wskazywanym przez zwykłe zegarki, a słonecznym, widocznym w Parku. O ile słońca nie zakryją chmury.

Coraz piękniejszy jest także odbudowywany, czyli będący w renowacji, pomnik Mikołaja Kopernika. Cokół otrzymał już okładziny z granitu ciemnoczerwonego. Najprawdopodobniej w środę (6.06) na pomniku pojawią się brakujące elementy, jak popiersie astronoma i astrolabium.

W trakcie odnawienia jest także pomnik upamiętniający zakończenie wojny trzynastoletniej z Krzyżakami. Odmalowano kopie, oczyszczono nawierzchnię lastrikową, zburzono murek okalający pomnik. Nowy będzie z kamienia. Natomiast na lastriko zostanie położony bruk klinkierowy, stosowany m.in. pod altanami. - Bogdan Kuffel sugerował nam, abyśmy zmienili napis na obelisku, gdyż nie jest on precyzyjny. We wrześniu 1466 nie było bitwy pod Chojnicami, a trwało oblężenie naszego miasta. Nie będziemy jednak tej tablicy wymieniać. Może pojawi się dodatkowa, na której będzie więcej informacji o tej wojnie - przekazał nam Jacek Domozych, dyrektor Wydziału Budowlano - Inwestycyjnego.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl