Strona główna

Głowa Kopernika na licytację?

Głowa Kopernika na licytację?

2012-05-02 14:46:32  |  tekst i fot. je

Do 30 czerwca powinny zakończyć się prace przy dwóch trwających etapach modernizacji parku 1000 – lecia. W piątek (27.04) zapoznali się z ich zaawansowaniem dziennikarze lokalnych mediów podczas plenerowej konferencji prasowej.

Burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi towarzyszyli w niej - Jacek Domozych, dyrektor Wydziału Budowlano – Inwestycyjnego; Waldemar Spichalski – ogrodnik miejski; Zdzisław Kufel – projektant parku; Jan Zieliński – wiceburmistrz. Zbiórka była wyznaczona w pobliżu pływającego pomostu i dwóch altan, przy największym zbiorniku wodnym. Tam miałby powstać ogródek gastronomiczny. Jego wystrój ma być uzgodniony z architektem miejskim Andrzejem Ciemińskim. – Nie może to być jakaś przyczepa czy „szczęka”. Może być odtwarzana w nim muzyka, ale nie powinno być to uciążliwe dla pobliskich mieszkańców czy spacerowiczów – stwierdził Arseniusz Finster. Burmistrz osobiście wskazał miejsce, gdzie będzie dozwolone wędkowanie. Będzie to jedna z łagodniejszych skarp stawu, gdzie funkcjonuje wodotrysk. Szacuje, że powinno w tym miejscu swobodnie łowić dziesięć osób. W razie przeprowadzania zawodów, będą wyznaczone dodatkowe lokalizacje.

Poinformował także, że są już gotowe elementy pomnika Kopernika, które wykonano z brązu. – Betonowa głowa Mikołaja Kopernika, według której powstała nowa, jest już zbędna. Może wystawimy ją na licytację? Jeśli Mariusz Janik ją wygra, będzie mogła być częścią jego galerii w Charzykowach – zadeklarował burmistrz. Uczestnicy wizji lokalnej pytali także o termin remontu (budowy?) ul. Parkowej. – W tej chwili trwa opracowywanie dokumentacji technicznej na odcinku od Al. Brzozowej do początku asfaltu przy targowisku, łącznie z fragmentem ul. Krasickiego. Nie znamy jeszcze kosztu budowy. Chciałbym, aby wykonano jak najszybciej i w całości, bez dzielenia na etapy. Wszystko zależy od decyzji władz miasta – wyjaśnił Jacek Domozych.

Dziennikarze interesowali się także, kiedy w parku powstaną publiczne toalety i czy będą w wersji „kosmicznej”, jak przy stadionie Chojniczanki. Zdzisław Kufel zapewnił, że mimo posiadania automatycznych drzwi i podobnego wyposażenia, parkowe WC będą dużo tańsze. Każde z nich będzie miało trzy odrębne wejścia - dla osoby niepełnosprawnej, kobiety i mężczyzny. Lokalizacja trzech publicznych toalet, to przy przepompowni i parkingu; w pobliżu amfiteatru i ogrodu botanicznego oraz w budynku zaplecza socjalnego. Ta ostatnia powstanie najszybciej, gdyż ma być gotowa do końca września 2012 roku. Wówczas ma być ukończony kompleks z boiskiem, niedaleko Al. Brzozowej. Kiedy pozostałe, nie wiadomo. – Dylemat był taki, czy modernizować pl. Piastowski, czy budować WC w parku. Nie da się wszystkiego zrobić od razu – uważa Arseniusz Finster.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl