Strona główna

Sezon żeglarski otwarty

Sezon żeglarski otwarty

2012-04-29 16:35:00  |  tekst i fot. je

W sobotę (28.04) w Charzykowach, letniej „stolicy” gminy wiejskiej Chojnice, burmistrz Arseniusz Finster dokonał otwarcia sezonu żeglarskiego w Polsce. Kulminacja uroczystości miała miejsce w siedzibie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

W ten sposób została uczczona 90 rocznica powstania najstarszego klubu żeglarskiego w Polsce. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu jej uczestników i pocztów sztandarowych, w asyście orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP, na mszę św. w charzykowskim kościele. Odprawił ją ks. prob. Henryk Borkowski. Najważniejsza część obchodów odbyła się na dziedzińcu ChKŻ, gdzie zgromadzili się żeglarze i zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in. wiceprezes Maciej Leśny oraz sekretarz generalny Zbigniew Stosio z Polskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski – prezes Pomorskiego OZŻ, komandor Jarosław Skrzyszewski z dowództwa Marynarki Wojennej oraz wójt Zbigniew Szczepański. Przywitał ich burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, który pełnił rolę gospodarza uroczystości. Po wciągnięciu białoczerwonej bandery na maszt i odegraniu hymnu, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, wręczył przyznane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczenia. Otrzymali je – Bohdan Sienkiewicz (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski), Adam Jasser (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski), Gerard Pacek, Stanisław Kalinowski oraz Zbigniew Domozych (złote Krzyże Zasługi), Tomasz Biesek (brązowy Krzyż Zasługi). Od działaczy WOPR – u specjalne statuetki z okazji pięćdziesięciolecia tej organizacji otrzymali Krzysztof Pestka, Tomasz Biesek, Stanisław Kalinowski, Zbigniew Szczepański oraz Arseniusz Finster.

Następnie goście zapoznali się w świetlicy klubowej z historią ChKŻ i żeglarstwa na jeziorze Charzykowskim. Na pokładzie zacumowanego w porcie jachtowym statku „pirackiego” TUR można było posłuchać szant w wykonaniu zespołu Dariusza Gańczy. Niestety, zapowiedziany rejs tej jednostki po charzykowskim akwenie nie doszedł do skutku. Podobno przyczyną był zbyt niski stan wody. Uczestnicy uroczystości i turyści, którzy przybyli na rozpoczynający się długi weekend, nie mieli tego dnia zbyt wielu rozrywek. Nie przewidziano w oficjalnym programie uroczystości zawodów żeglarskich. Na estradzie gminnego amfiteatru nic się nie działo. Czyżby nie było technicznej możliwości jego uruchomienia na tak wielkie święto? A może władze gminy uznały, że sobotnią imprezę robi miasto? Dziwi także, że w scenariuszu imprezy nie przewidziano wystąpienia wójta Zbigniewa Szczepańskiego. Zapytanie, czy ktoś z gości chciałby zabrać głos, to za mało. Niewykluczone, że gdyby były cieplejsze stosunki pomiędzy włodarzami gminy i miasta, wójt wpadłby na pomysł, aby zaprosić na uroczystość Mateusza Kusznierewicza. Burmistrz, jak sprawdziliśmy na piątkowej konferencji prasowej, nic nie wiedział na temat starań o przybycie do Charzyków tego znanego żeglarza. Z informacji podanej przez niego w internecie wynika, że w niedzielę (29.04) wyleciał samolotem z Gdańska do Warszawy, by następnie udać się do Francji na mistrzostwa świata.

Aktualizacja z 30.04.

Jak przekazała nam dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Justyna Rząska, taki scenariusz części muzyczno - kulturalnej był autorstwa komandora ChKŻ Krzysztofa Pestki. - Nie było najmniejszego problemu z przeprowadzeniem koncertu szantowego w amfiteatrze, ale organizatorzy chcieli zrobić go na pokładzie statku TUR. Dostarczyliśmy tam nagłośnienie, zapłaciliśmy wykonawcom - poinformowała nasz szefowa gminnej kultury. Dowiedzieliśmy się ponadto, że wójt Zbigniew Szczepański miał wystąpienie podczas spotkania w świetlicy, które odbyło się o 12.00.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl