Strona główna

Jest mi przykro i wstyd

Jest mi przykro i wstyd

2012-04-13 14:32:24  |  tekst je, fot. mz

Tak skomentował burmistrz Arseniusz Finster fakt zademonstrowania przez grupę członków Arcan Historii transparentu z chojnickim akcentem w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu w czasie wiecu zorganizowanego przez Prawo i Sprawiedliwość 10 kwietnia.

Napisaliśmy o nim następnego dnia (11.04) w artykule „Arcana Historii uczciły rocznicę”. Jak poinformował na piątkowej (13.04) konferencji prasowej Arseniusz Finster, odebrał w tej sprawie wiele telefonów od oburzonych chojniczan. – Zawsze cieszyłem się, widząc wśród kibiców siatkówki czy Małysza, hasła z nazwą naszego miasta. To była niesamowita promocja Chojnic. Uważam, że chojniczanie nie identyfikują się ze słowami umieszczonymi przez działaczy Arcan Historii na tym białoczerwonym transparencie. Dla mnie to, co jest tam napisane, to jest groźba. Kto dał im prawo do wstawienia przy tych słowach symbolu Polski Walczącej i nazwy Chojnice? Chodzi mi o warstwę etyczno-moralną, nie prawną. Prosiłbym Arcana Historii, aby używali nazwy naszego miasta wtedy, kiedy wyrażają poglądy reprezentatywne dla chojniczan, kiedy nie są dzielącymi ich – stwierdził Arseniusz Finster.

Zwróciliśmy się do prezesa SAH Marcina Wałdocha o ustosunkowanie się do słów burmistrza.

- Treść baneru nie była uzgodniona z władzami Arcan Historii, ale gdyby baner został przysłany do akceptacji, to na pewno wspólnie zastanowilibyśmy się nad jego treścią. Z tego co zostało na nim umieszczone najbardziej do gustu przypadło mi stwierdzenie, że "Ziemia jest okrągła...". Nie rozumiem obruszenia burmistrza Chojnic, związanego z tym, że na banerze znalazła się nazwa odmiejscowa Chojnice, przecież to byli chojniczanie, tam przy banerze. Czy ateiści mają protestować i odmawiać prawa pielgrzymom do Częstochowy, gdy Ci będą wywieszać banery z nazwą naszego miasta? Czy my mamy wysyłać listy protestacyjne do Ambasady Białorusi w sprawie chojnickiej delegacji radnych miejskich na paradach białoruskiej milicji, która zwykła "pałować" społeczeństwo? Czy w końcu Arcana Historii mają odmówić burmistrzowi Finsterowi reprezentowania Chojnic na rozmowach poza Chojnicami, tylko dlatego, że nie zgadzamy się w większości z Jego poglądami i działaniami? Ludzie są różni, i ile osób tyle poglądów. Żyjemy w demokracji i powinien nam przyświecać pluralizm, tak myśli jak i działania. Może wreszcie nadszedł czas, aby Pan Finster to zrozumiał? Nazwą Chojnice, można się posługiwać i należy ze względu na zamieszkanie i pochodzenie, a nie przez wzgląd na poglądy, chyba, że rzeczywiście przyszło nam mieszkać w "polskiej Moskwie" i zapomnieliśmy trzymać linię wyznaczoną przez wierchuszkę wokół Finsterową. Panu Finsterowi zalecam skupienie się nad wyrażaniem wstydu i żalu wobec działań osób ze swojego komitetu wyborczego i koalicyjnego. Żeby tylko przypomnieć sprawę Pana Dariusza Szczepańskiego, Piotra Pawlickiego, czy komunistyczną i agenturalną przeszłość ludzi, którymi się Pan Finster otacza. Proszę się zająć kwestiami istotnymi dla Chojnic - jak bezrobocie, niska stopa zatrudnienia wśród ludzi młodych, rosnące skażenie środowiska, miejskie długi i wiele innych istotnych kwestii. Bo obecnie odnoszę wrażenie, że robienie z "igły widły" to główne zajęcia burmistrza Chojnic, który chyba całe dnie myśli nad tematami zastępczymi.”

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl