Strona główna

15 książek na 15-lecie (cz.9)

15 książek na 15-lecie (cz.9)

2012-01-26 15:58:41  |  Oprac.mz, fot. ms

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Wspólna Ziemia świętuje 15-lecie istnienia. Z okazji swojej kolejnej rocznicy ma też prezenty dla naszych Czytelników.

Ponownie zapraszamy do konkursu, w którym do wygrania dziewiąta już książka.

„Świat bez nas”
Alan Weisman

„Wciągająca i zmuszająca do myślenia wycieczka po Ziemi pozbawionej ludzi. W książce Świat bez nas Alan Weisman przedstawia niezwykle oryginalne podejście do pytań o wpływ ludzkości na naszą planetę: zaprasza nas do odwiedzenia Ziemi, na której już nas nie ma.

W swojej opowieści Weisman opisuje, w jaki sposób rozpadłaby się i ostatecznie znikła nasza rozległa światowa infrastruktura, gdyby zabrakło ludzi. Wyjaśnia też, które z przedmiotów codziennego użytku mogłyby zostać unieśmiertelnione jako skamieniałości. Opowiada, że miedziane rury i przewody zostałyby zgniecione w nędzne pasma czerwonawej skały; dlaczego niektóre z naszych najstarszych budynków mogłyby stać się ostatnimi trwającymi bastionami architektury; oraz że tworzywa sztuczne, posągi z brązu, fale radiowe i kilka cząsteczek stworzonych przez człowieka stałyby się naszymi najtrwalszymi darami dla Wszechświata.

"Świat bez nas" ukazuje w jaki sposób zaledwie kilka dni po zniknięciu człowieka zalanie tuneli nowojorskiego metra zaczęłoby podkopywać fundamenty miejskich budynków i w miarę rozpadu miast asfaltowe dżungle ustąpiłyby miejsca prawdziwym. Książka Weismana opisuje różnorodne drogi powrotu zarówno chemicznie wspomaganych, jak i organicznych upraw do stanu naturalnej dzikości, rozkwit miliardowych ptasich stad i zagładę karaluchów w nieogrzewanych, bezludnych miastach. Opierając się na wiedzy inżynierów, meteorologów, konserwatorów sztuki, zoologów, nafciarzy, biologów morskich, astrofizyków, przywódców religijnych od rabinów po Dalaj Lamę, oraz paleontologów – opisujących przedludzki świat, zamieszkiwany przez takich przedstawicieli megafauny, jak leniwce olbrzymie, wyższe od mamutów – Weisman pokazuje, jak mogłaby wyglądać dziś nasza planeta, gdyby nas nie było.
Zaczynając od miejsc, w których już nie ma ludzi (ostatniej połaci pierwotnej europejskiej puszczy, koreańskiej strefy zdemilitaryzowanej i Czarnobyla), Weisman ukazuje niezwykłą zdolność Ziemi do gojenia swoich ran. Pokazując, które zniszczenia spowodowane przez człowieka są nie do naprawienia, i które z naszych największych dzieł sztuki i kultury przetrwałyby najdłużej, opowieść Weismana podąża ostatecznie do radykalnego, lecz przekonywającego rozwiązania, które nie ma związku z naszą zagładą. Oto mistrzowski przykład książki popularnonaukowej, która, jak żadna inna – opierając się na niezwykłym, fascynującym pomyśle, opisanym w znakomitym stylu – dogłębnie rozważa nasz wpływ na planetę”. (źródło www.czytelnia.onet.pl)

Rozstrzygnięcie konkursu. Prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe brzmi: Formy ochrony przyrody przewidziane przez polskie prawodawstwo to: park narodowy, park krajobrazowy, pomnik przyrody, Natura 2000, rezerwat, użytek ekologiczny, obszar chronionego krajobrazu, ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i grzybów.

Nagrodę książkową wygrał Adrian Rodowicz z Chojnic. Gratulujemy! Książka do odbioru w redakcji portalu Chojnice24, ul. Bytowska 126 (pon.- pt. 9-16).

Uwaga konkurs! Pytanie nr 9. Aby wygrać książkę, należy odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się najstarsze drzewo w Parku Narodowym Bory Tucholskie?

Odpowiedź proszę wysłać e-mailem na adres konkurs@chojnice24.pl, w temacie wpisując Wspólna Ziemia 9, a w treści odpowiedź na pytanie konkursowe oraz swoje dane: imię, nazwisko, telefon, adres (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa). Na odpowiedzi czekamy do środy (01.02) do północy. Rozwiązanie oraz kolejny konkurs w czwartek (02.02). Zapraszamy do zabawy.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl