Lodowisko wygasło
W uchwalonym w grudniu 2010 roku przez Radę Miejską budżecie Chojnic na 2011 rok lista zadań inwestycyjnych liczyła 23 pozycje. Jedną z nich był „Zakup lodowiska sezonowego Biały Orlik”.
Zaplanowano na to kwotę 450 tys. złotych. Obejmuje udział miasta i ewentualną rządową dotację. Mogła ona wynieść do 50 % kosztów budowy. Jak już nie raz pisaliśmy, to sztuczne lodowisko miało funkcjonować na Orliku wybudowanym na osiedlu Kolejarz. W grudniu 2010 roku miasto wybudowało przy nim specjalne przyłącze energetyczne, które kosztowało 20 tys. złotych. W listopadzie 2011 roku zapytaliśmy burmistrza Arseniusza Finstera, czy miasto zrealizuje swą obietnicę sprzed roku o ponownym ubieganiu się o dofinansowanie do budowy Białego Orlika. Tak nam wówczas odpowiedział: - Postanowiliśmy skupić się na zielonych Orlikach. Nie licząc boiska na Rzepakowej, mamy już ich trzy. Kolejne boisko powstanie w parku 1000-lecia. Jeśli będą sprzyjać warunki pogodowe, to na jego miejscu w czasie najbliższej zimy, a także następnych, będzie naturalne lodowisko.
Uczestnicy naszego „Podsumowania 2011 roku” w większości byli zmartwieni tym, że nie powstał w Chojnicach Biały Orlik. – Chojnice zasługują na takie lodowisko. Mieliśmy zarezerwowaną w budżecie odpowiednią kwotę na jego budowę, ale program rządowy już skończył się. Poza tym utrzymanie jego kosztowałoby sporo. Zaważyły względy oszczędnościowe – takie stanowisko natomiast przedstawił Antoni Szlanga, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej.
Link do Mp3 (Dyskusja o Białym Orliku w czasie Podsumowania 2011 roku.)
Program budowy Białych Orlików skończył się, ale 31 grudnia 2011 roku. Wnioski do Ministerstwa Sportu i Turystyki urzędy marszałkowskie powinny dostarczyć do końca lipca 2011. Czas na realizację lodowiska, jak i rozliczenie dotacji, był do ostatniego dnia roku. Nasze miasto, mimo posiadania w budżecie własnego udziału i umieszczenia realizacji lodowiska na liście zadań inwestycyjnych (rozrosła się w trakcie roku do 61 pozycji), nie wzięło udziału w programie. Inaczej postąpiła Kościerzyna, gdzie 23 grudnia 2011 takie lodowisko otworzył nowy wojewoda pomorski Ryszard Stachurski.
Zapytaliśmy skarbnika miasta Krystynę Perszewską o losy pieniędzy zaplanowanych w ubiegłorocznym budżecie na realizację lodowiska. – Ten wydatek budżetowy nie został wykonany, więc te pieniądze wygasły. Nie były w czasie roku przesuwane na inne zadania, trafią do nadwyżki budżetowej – usłyszeliśmy w odpowiedzi.
"Nie będzie Białego Orlika" - tekst z listopada 2011.