Strona główna

Komu nagłośnienie z PMDK?

Komu nagłośnienie z PMDK?

2011-12-23 14:11:13  |  tekst i fot. je

Wczoraj (22.12) Rada Powiatu Chojnickiego przyjęła uchwałę o przyszłorocznym budżecie. Gorętszą dyskusję wywołały jednak uchwały związane z procesem likwidacji Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Brusach.

Pierwsza z nich jest realizacją obietnicy władz powiatu o pomocy finansowej dla gminy Brusy na częściowe pokrycie kosztów funkcjonowania nowej gminnej placówki kulturalnej. Poszło o określenie „do 250 tys. zł rocznie w latach 2012, 2013 i 2014”. Zenon Bieliński domagał się usunięcia słowa „do”, gdyż obawiał się, że proponowany kształt uchwały pozwala na jej zbyt szeroką interpretację i może doprowadzić do znacznego okrojenia dotacji. Przewodniczący Rady Robert Skórczewski zapewnił radnych, że będzie uważnie sprawdzał realizację tejże uchwały. Ostatecznie poparło ją 17 radnych, wstrzymało się od głosu trzech. Podobny wynik głosowania był przy uchwale o pomocy rzeczowej dla Centrum Kultury i Bibliotek im. Jana Karnowskiego w Brusach. Wartość przekazywanych ruchomości z PMDK nie przekracza kwoty 260 tys. zł. Nie była załączona do uchwały lista tego sprzętu, ale radni poznali ją dzięki lokalnym mediom. Szczególne emocje wzbudził brak na niej sprzętu nagłaśniającego używanego podczas większych imprez kulturalnych. Starosta Stanisław Skaja bronił pomysłu oddania go pod opiekę Promocji Regionu Chojnickiego. Uważał, że może on być wypożyczany wszystkim gminom powiatu, w tym i Brusom. Przypominał, że gdy Starostwo zgłaszało zapotrzebowanie na niego, rzadko udawało się tę prośbę zrealizować, bo albo był zepsuty, albo ktoś go wcześniej zamówił. – Przekazujemy Brusom wyposażenie sal, instrumenty, nagłośnienie małej sali. Nie przypominam sobie, aby ta gmina kupowała ten sprzęt – dodał starosta. Oliwy do ognia dolał Aleksander Mrówczyński, który porównał dzisiejszą sytuację z postępowaniem władz miasta, które w swoim czasie przekazało II LO pomieszczenia po przedszkolu nr 5 przy ul. Świętopełka 1 – Zabrano nawet wkładki do drzwi i wykładziny podłogowe. Dostaliśmy gołe ściany. Poprawka zgłoszona przez Zenona Bielińskiego, aby dopisać do uchwały wspomniany sprzęt nagłaśniający, została odrzucona.

Debata budżetowa rozpoczęła się od oświadczenia klubu PiS, które przedstawił Aleksander Mrówczyński – Nasz klub nie poprze uchwały budżetowej. To nie jest budżet na kryzys. Członkowie tego klubu uważali, że należy wycofać się z takich inwestycji, jak budowa mostu zwodzonego, które później generują duże koszty utrzymania. Rzucili pomysł, aby samorządy gminy i miasta Chojnice dorzuciły się do kosztów utrzymania CEW–u. Kolejny raz skrytykowali utworzenie etatu członka Zarządu Powiatu. Nie zgodził się z tymi zarzutami starosta Stanisław Skaja oraz jego zastępca Przemysław Biesek – Talewski. Uważają, że inwestycje samorządowe z reguły nie powstają dla zysku, a dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa. Bronili także roli Marka Szczepańskiego w realizacji programów unijnych i innych ważnych zadań w Zarządzie. Także on sam zabrał głos – CEW nie jest pomnikiem władzy. Więcej optymizmu i zaufania dla władz powiatu i CEW-u. Nie idźcie drogą Kononowicza – radził radnym PiS-u. Budżet na 2012 rok przyjęto głosami 17 radnych, trzech było przeciw.

Zaraz po oficjalnym zakończeniu sesji, radni i goście, wśród których pojawił się burmistrz Arseniusz Finster, wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu szpitalnego chóru Magnificat. Przy organach zasiadła Magdalena Kosobucka, rzecznik prasowy Starostwa. Po jego zakończeniu wszyscy podzielili się wigilijnym opłatkiem.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl