Strona główna

Czy Gimnazjum nr 1 jest świeckie czy katolickie?

Czy Gimnazjum nr 1 jest świeckie czy katolickie?

2011-11-21 14:28:49  |  tekst i fot. je

Zawartą w tytule tekstu wątpliwość zgłosił na niedawnym posiedzeniu Rady Rodziców tej szkoły jej członek Zbigniew Szyszka. Nabrał ją po lekturze dokumentu zatytułowanego Szkolny Program Wychowawczy.

Gimnazjum nr 1 od 29 grudnia 2005 roku nosi imię Jana Pawła II. Tak zdecydowano „w powszechnym, demokratycznym głosowaniu, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów”, jak napisano na stronie szkoły. Pozostałe propozycje były następujące: Jan Długosz, Janusz Korczak, ks. Jerzy Popiełuszko, Kardynał Stefan Wyszyński, Młodzież Europy, Maria Curie Skłodowska i im. Ziemi Chojnickiej. Od tego momentu święto szkoły obchodzone jest w okolicach daty 2 kwietnia – rocznicy śmierci patrona. Jest to dzień wolny od nauki. Jednym z punktów obchodów tego święta jest udział młodzieży i kadry Gimnazjum w mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski.

Wspomniany program wychowawczy jako motto podaje słowa Jana Pawła II - "Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa. Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od Was nie wymagali. W wykazie swoich wartości umieszczono wiarę, nadzieję, miłość, jedność i wiedzę. Wstęp zaczyna się od słów - "Zadaniem Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chojnicach jest ukształtowanie w młodzieży postaw i systemu norm, które zaowocują w jej dorosłym życiu, tworząc społeczeństwo oparte na wartościach kultury łacińskiej, z której wyrósł naród polski". Wśród kilkudziesięciu pozycji w kalendarzu akcji, imprez i świąt, jest Międzynarodowy Dzień Bibliotek, Kurs pierwszej pomocy, Rocznica powrotu Chojnic do macierzy czy obchody Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych, ale i takie - udział klas III we mszy świętej w Dolinie Śmierci z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rozpoczęcia roku szkolnego, Dzień Papieski: ślubowanie klas I i otrzęsiny, Tydzień misyjny (Adopcja Serca, współpraca z Referatem Misyjnym Księży Werbistów w Pieniężnie), Rekolekcje wielkopostne, Udział w Ogólnopolskim Zjeździe Rodziny Szkół JP II. Pełną treść programu, wraz z wykazem celów wychowawczych, zamieszczamy poniżej. Odczytany on został podczas wrześniowego posiedzenia Rady Rodziców. Przyjęto go wtedy jednogłośnie w drodze uchwały. Z powodu wyjazdu nie mógł być na nim obecny Zbigniew Szyszka. Uważa, że w Gimnazjum nr 1 nie jest realizowana wolność wyznania, gdyż na pierwszym miejscu nie jest wiedza, a wiara.

Gdybym chciał posłać moje dziecko do szkoły wyznaniowej, to wybrałbym Gimnazjum Katolickie. Publiczna szkoła, jaką jest Gimnazjum nr 1, powinna być świecka. A w Szkolnym Programie Wychowawczym czytam sentencje i aforyzmy, których 99 % jest związane z jednym wyznaniem. Nie ma odniesień do innych religii. Kilku członków Rady, którzy zabrali głos, nie poparli przedmówcy.

Obecna na posiedzeniu dyrektor Małgorzata Henszke stwierdziła, że ma inne odczucia z lektury tego szkolnego dokumentu. – Przeczytam go jeszcze raz i ponownie przeanalizuję – zadeklarowała szefowa Gimnazjum nr 1.

Otrzymaliśmy od członków komisji, która ułożyła program, stanowisko, które publikujemy w całości - "Szkolny Program Wychowawczy został zatwierdzony m.in. przez Radę Rodziców w roku szkolnym 2009/2010; 2010/2011 i 2011/2012. Program ten oparty jest na obowiązujących aktach prawnych. W programie wychowawczym wyszczególnione są 43 imprezy, z czego 8 związanych jest z wyznaniem wiary. We wstępie Szkolnego Programu Wychowawczego nie ma słowa o żadnej religii. W przesłaniu wychowawczym, powinnościach wychowawcy, koncepcji szkoły, w 4 celach ogólnych szkoły nie umieszczono żadnych treści dotyczących jakiejkolwiek religii. Aforyzmy w programie wychowawczym znalazły się w związku z umieszczeniem wartości na tablicy pamiątkowej po święcie szkoły. Aforyzmy i sentencje powinny być wykorzystywane w wychowywaniu młodzieży zarówno przez nauczycieli, jak i rodziców. Słowo „wiara” można interpretować na różne sposoby. Według nas wiara w ogólnym znaczeniu jest kluczem do działań każdego człowieka. Autorzy aforyzmów związanych z wiarą, ich postawy, mogą być wzorem dla każdego człowieka. W żadnym aforyzmie o wierze nie ma słowa „Bóg”. Słownik języka polskiego t. III, Warszawa 1981 podaje „wiara – przeświadczenie, przekonanie, pewność, że coś jest słuszne, ufność, że coś się spełni, wierzenie w coś; wiara w ideały, w słuszność jakiejś sprawy".

Szkolny Program Wychowawczy Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl