Strona główna

To już 15 lat edukacji

To już 15 lat edukacji

2011-11-17 14:35:13  |  Ł.R.

15 lat - tyle Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce zajmuje się już edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży.

Ośrodek funkcjonuje od 1936 roku. Przez 60 lat nazywany był Harcerskim Ośrodkiem Wodnym. Dopiero w 1997 roku zmieniono nazwę i powołano do życia Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Od tego czasu zgromadzono specjalistyczną kadrę zajmującą się szkoleniem dzieci i młodzieży oraz wyposażono Centrum w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny, komputerowy, turystyczny i wodny. Niekonwencjonalna, odbiegająca od szkolnych tradycji, bo prowadzona w terenie edukacja jest specjalnością HCEE.

- Tu nawet jak pada jest co robić, nikt się tu nie nudzi - opisują pobyt w Funce dzieci z całej Polski. Gdy aura na zewnątrz nie sprzyja, organizatorzy przygotowują zajęcia w świetlicach znajdujących się m.in. w pięciu "Jolkach" - domkach, w których na co dzień może przebywać po 27 osób. Do dyspozycji uczestników są świetlice: limnologiczna, botaniczna, astronomiczna, ornitologiczna, wikliniarska, pracownia ceramiczna. Spośród zajęć do wyboru są: dendrologia, ornitologia, mikrobiologia, limnologia, sortowanie odpadów, wyplatanie z wikliny, makrama, plastyka, astronomia, strzelanie z łuków, zajęcia w ogrodzie ekologicznym, wycieczki rowerowe, wycieczki piesze na torfowisko i wiele innych. Oferta programowa co roku wzbogacana jest o nowe propozycje. W tym roku nowością były zajęcia manualne – filcowanie na mokro, pszczelarstwo, lichenologia i warsztaty komiksu przyrodniczego. Jednak największą popularnością cieszą się rejsy statkiem badawczym "Bartek" czy żaglówkami po Jeziorze Charzykowskim.

- Corocznie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni przyjmowaliśmy dzieci i młodzież z całej Polski na tzw. zielone szkoły czy też ekologiczne biwaki. Latem prowadziliśmy obozy ekologiczne, ornitologiczne, taneczne, żeglarskie oraz kolonie o profilu ekologicznym i artystycznym. Jesienią odbył się Zlot Nieprzetartego Szlaku – ruch drużyn harcerskich skupiających dzieci i młodzież specjalnej troski. Zakończyliśmy również realizację projektu Harcerska Natura. Liczba osób odwiedzająca Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej nie spada od kilkunastu lat  poniżej 8 tysięcy osób rocznie - mówi Paulina Nadolska, koordynator ds. programu HCEE.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego ukazującego 75-letnią historię Harcerskiego Ośrodka Wodnego w Funce.

 

Link do YouTubePowiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl