Strona główna

Uwikłanie

Uwikłanie

2011-11-13 13:27:50  |  Krzysztof Różycki

Jacek Bromski - reżyser takich filmów jak ”Zabij mnie glino”, ”Kuchnia polska” czy ”Dzieci i ryby”, tym razem proponuje kryminał, który powstał na podstawie bestsellerowej książki Zygmunta Miłoszewskiego.

Przedsiębiorca Henryk Telak poddaje się nowatorskiej terapii grupowej. Psychoterapeuta Cezary Rudzki prowadzi specyficzny rodzaj terapii grupowej - tak zwane ustawienia rodzinne. Jest to metoda spopularyzowana przez Berta Hellingera, polegająca na tym, że ustawia się obcych ludzi symbolicznie na miejscu członków rodziny pacjenta. Co najdziwniejsze, każda z osób faktycznie ma takie uczucia jak krewny, którego reprezentuje. Zjawisko to nie jest do końca wyjaśnione, ale nie ulega wątpliwości, że jest prawdziwe.

Telak, człowiek ciężko doświadczony przez życie, zmaga się z demonami przeszłości. Samobójstwo nastoletniej córki, śmiertelna choroba syna i poczucie winy jakim obarcza go żona, zamieniło jego życie w piekło. Jedna z wieczornych sesji, podczas której Telak dał się ponieść emocjom, zakończyła się jego nagłym wyjściem. Jest to wbrew zasadom terapii Hellingera, która powinna zakończyć się wypowiedzeniem przywracających równowagę zdań uwalniających, dzięki czemu pozostali uczestnicy sesji mogą wrócić do rzeczywistości.

Nastrój niepokoju pogłębił się następnego dnia, gdy Henryk Telak nie pojawił się na wspólnym śniadaniu. Wszyscy byli przekonani, że przedsiębiorca nie zniósł konfrontacji z projekcjami uczuć zmarłych dzieci i cichaczem wyniósł się z zamku, który był areną nowatorskiej terapii. Wkrótce jedna z uczestniczek sesji odnajduje jego ciało. Został on zamordowany w dość brutalny sposób - zginął od ciosu rożnem w oko. Zadanie rozwikłania zagadki otrzymuje prokurator Agata Szacka, dla której będzie to debiut w krakowskiej prokuraturze. Niewątpliwie przełożeni rzucili ją na głęboką wodę. Tajemnicza sprawa, w której brak jednoznacznych wątków i pojawia się podejrzenie udziału sił nadprzyrodzonych, może wynieść młodą panią prokurator lub bardzo szybko zakończyć jej karierę.

W śledztwie pomagać jej będzie komisarz Sławomir Smolar, studencka miłość Agaty, co dodatkowo skomplikuje niełatwą dla niej sytuację. Pierwsze rozpoznanie na miejscu zbrodni nie przyniosło jednoznacznych odpowiedzi, podejrzanym mógł być każdy z uczestników sesji, nie można także wykluczyć udziału osób postronnych. Dodatkowo Szacka i Smolar czują, że ktoś bardzo stara się, by zamglić obraz całej sprawy, tak aby prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Film Jacka Bromskiego powstał na bazie bestsellerowego kryminału Zygmunta Miłoszewskiego, który ukazał się na rynku wydawniczym w 2007 roku. Od pierwowzoru różni go kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim postać głównego bohatera, którą w powieści otrzymał prokurator Teodor Szacki, człowiek borykający się z kryzysem wieku średniego. Równie drastyczną zmianą jest przeniesienie przez Bromskiego akcji z Warszawy do Krakowa. Złośliwi twierdzą , że to za sprawą wsparcia finansowego, jakie reżyser otrzymał od Urzędu Miejskiego w Krakowie.

Książka Miłoszewskiego dawała solidne podstawy do stworzenia ciekawej i przede wszystkim inteligentnej opowieści z dreszczykiem. Przemyślana intryga, tajemnica, która wymaga od śledczego duetu zagłębienia się w mroki polskiej historii, sprawiają, że film ogląda się z dużym zainteresowaniem. Trup pojawia się już po paru minutach, tak jak w najlepszych kryminałach Agathy Christe. Napięcie jest dozowane z dużą umiejętnością, a akcja podąża w rejony, o których widz nawet nie śnił na początku seansu.

Dużą zaletą filmu jest ciekawa obsada. Maja Ostaszewska, Marek Bukowski, Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Globisz, Andrzej Seweryn i Krzysztof Pieczyński to nazwiska, które gwarantują wysoki poziom aktorstwa. Bardzo przyjemne dla oka są zdjęcia autorstwa Marcina Koszałki, który stworzył pocztówkowe, wręcz bajkowe obrazy dawnej stolicy Polski.

Reżyseria: Jacek Bromski
Scenariusz: Jacek Bromski, Juliusz Machulski
Obsada: Maja Ostaszewska, Marek Bukowski, Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz

Link do YouTubeFilm do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy al. Bayeux 28, I piętro, otwarta: poniedziałek-sobota 11.00-20.00, niedziela 12.00-17.00.
Tel. 52 396 70 20

Jesienna promocja w wypożyczalni SHOCK!!!
Wypożyczając dwie nowości – po 6zł, trzecia nowość gratis.
Wypożyczając jedną nowość – po 6 zł, drugi film w innej kategorii – 3zł
Wypożyczając dwa filmy innej kategorii (oprócz nowości) – po 3 zł-  kolejne filmy w tej samej kategorii gratis.
(promocja obowiązuje od poniedziałku do piątku)

UWAGA KONKURS! Mamy dla Was darmowe wypożyczenie filmu z oferty wypożyczalni SHOCK. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Co tydzień, wśród czytelników, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma możliwość darmowego wypożyczenia dowolnego filmu. Maile proszę kierować do czwartku 17 listopada, na adres shock@chojnice24.pl w temacie wpisując tytuł omawianego filmu, a w treści odpowiedź na pytanie oraz swoje dane: adres, telefon, imię i nazwisko (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).

PYTANIE KONKURSOWE: Jacek Bromski jest reżyserem serii filmów o mieszkańcach kresowego miasteczka Królewski Most, w którym rządzi pewien bardzo tradycjonalistyczny proboszcz. Podaj tytuł jednego z filmów. Ogłoszenie wyników w sobotę (19 listopada).

Rozwiązanie konkursu: Geoffrey Rush stworzył pełną ekspresji postać  kapitana Hectora Barbossa w serii filmów ”Piraci z Karaibów”. Tym razem nikt nie podał prawidłowej odpowiedzi.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl