Strona główna

Szkoła aktorstwa i psychologii

Szkoła aktorstwa i psychologii

2011-10-20 11:14:59  |  Tekst i fot. mz

Tak Tomasz Fopke określił pracę nad stworzeniem kaszubskiego audiobooka. Kaszubski poeta swoim głosem przenosi w świat Remusa. Na warsztat wziął książkę Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”. Wczoraj (19.10) wieczorem w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się promocja wydawnictwa. Spotkanie było częścią obchodów Dni Kultury Pomorskiej 2011, organizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Początkowo kaszubski śpiewak i poeta przygotowywał rozdziały książki dla kaszubskiego radia. Potem pojawił się pomysł, by z tegoż materiału stworzyć audiobook. Tomasz Fopke przyznaje, że owo doświadczenie było dla niego szkołą aktorstwa i psychologii. Trzeba było bowiem wcielić się w różne osoby w rozmaitych sytuacjach. Raz dodać szlachectwa, raz mieć starszy zmęczony głos, a jeśli przemawia się głosem białki jest również trudno. - Najtrudniej było wcielić się w umierającego człowieka. Ciężko to w ogóle sobie wyobrazić – przyznał artysta.

Choć praca nad nagraniem była żmudna i długotrwała, to jednak rezultaty i odbiór słuchaczy spowodowały, że to dopiero początek przygody i Fopke przymierza się do nagrania kolejnych audiobooków. Trzeba przyznać, że kaszubski język w wykonaniu artysty brzmiał naprawdę świetnie. Aby się o tym przekonać na własne uszy, zapraszamy do posłuchania fragmentu „Życia i przygód Remusa” w interpretacji Tomasz Fopke.

Link do Mp3 (Fragment audiobooka)

Audibook jest dostępny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach (czytelnia i mediateka). „Życie i przygody Remusa” na płytce rozprowadza też wydawnictwo Region.

W ramach Dni Kultury Pomorskiej 2011 w piątek o 11 w bibliotece odbędą się Kaszubskie Bajania, a o 18 w oddziale muzeum przy ul. Drzymały 5 spotkanie z kaszubską poetką Bożeną Ugowską. Na zakończenie DKP w niedzielę w Chojnickim Domu Kultury o godz. 15.30 wystawa publikacji, a o 16 prapremiera przedstawienia. Więcej szczegółów: http://chojnice24.pl/artykul/11187/dni-kultury-pomorskiej-2011/.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl