Strona główna

Urzędowe witryny o wyborach

Urzędowe witryny o wyborach

2011-10-03 11:55:41  |  tekst je, screeny red.

Do wyborów parlamentarnych pozostało już tylko kilka dni. Sprawdziliśmy ile informacji dla potencjalnych wyborców przygotowały na swych stronach internetowych Urząd Gminy Chojnice oraz Urząd Miejski w Chojnicach.

Na głównej stronie witryny UG na początku kampanii wyborczej pojawił się link „Wybory parlamentarne 2011”. Wiedzie do odrębnego działu w Biuletynie Informacji Publicznych. Umieszczono w nim postanowienie Prezydenta RP o zarządzeniu wyborów. Jest kalendarz wyborczy, w którym zamieszczono informacje o terminach poszczególnych etapów przygotowań do wyborów. W rozdziale „Głosowanie przez pełnomocników” jest komplet informacji dla osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku, które chciałyby mieć zastępstwo przy urnie. Są także stosowne wnioski do ściągnięcia. Równie wiele informacji przygotowano dla tych wyborców, którzy chcą zagłosować korespondencyjnie. Nie zabrakło także instrukcji dla osób niewidomych, którzy potrzebują specjalnej nakładki na karty do głosowania. Na stronie znajduje się także spis komisji obwodowych, na którym zaznaczono, które lokale są przygotowane dla osób niepełnosprawnych. Umieszczono na nim także skrótowo informacje dla osób niepełnosprawnych czy niewidomych. Oczywiście są także odpowiednie druki dla kandydatów do pracy w komisjach wyborczych, jak i ich składy. Nie udało nam się natomiast odnaleźć druku wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które potrzebne jest osobom chcącym oddać głos poza swym miejscem zamieszkania, np. studentom.

Na ratuszowej witrynie brak bezpośredniego odnośnika do działu wyborczego. Aby tam się znaleźć, potrzeba trzech kliknięć – BIP/Wybory/Wybory do Sejmu i Senatu 2011. Umieszczono w nim 13 materiałów. Osiem z nich związanych jest z tworzeniem składów obwodowych komisji wyborczych, w tym pięć zmian w ich składach spowodowanych rezygnacjami z członkostwa. Nie ma nic na temat głosowania przez pełnomocników, osoby niepełnosprawne czy niewidome. Jedynym miejscem, gdzie jest trochę informacji, ale oczywiście bez jakichkolwiek druków, jest plakat z zestawieniem danych o siedzibach komisji wyborczych.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl