Mobilni zagrali w szachy i tenisa

2011-09-20 19:00:06  |  tekst i fot. - je oraz Marzenna Osowicka

W minioną sobotę po raz kolejny Uczniowski Klub Sportowy „Ósemka” czynnie zaangażował się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Tego dnia w murach Gimnazjum nr 1 przy ul. Młodzieżowej przeprowadzone zostały dwa turnieje – szachowy i tenisa stołowego. Jego uczestnicy byli proszeni, aby przybyli na nie ekologicznymi środkami transportu, komunikacją miejską lub pieszo.  Nagrody ufundowali Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe. W czasie zawodów na godzinę 13.00 zaplanowano przerwę na „ekologiczną” kiełbaskę z grilla.

W turnieju szachowym, które zarazem były VIII Mistrzostwami Chojnic w Szachach Szybkich, wzięło udział 26 zawodników. Rozegrano 9 rund w systemie szwajcarskim. Pierwsze miejsce zajął Jan Myzyk (UKS „Ósemka”) z dorobkiem 8,5 pkt. Kolejne miejsca zajęli – Piotr Januszewski (UKS „Ósemka”) 7 pkt., Adrian Grajczak (UKS „Ósemka”) 6,5 pkt., Marcin Borchardt (UKS „Ósemka”) 6 pkt. oraz Michał Karpus (UKS Rotmistrz Grudziądz). Sędziował Paweł Paluszkiewicz.

Turniej tenisowy, będący także I Otwartymi Mistrzostwami Chojnic, został rozegrany w pięciu kategoriach wiekowych. Na jego inaugurację przyjechał jednośladem radny Powiatu Chojnickiego Aleksander Mrówczyński, natomiast Mariusz Brunka – kanclerz PWSH Pomerania dotarł pieszo. Z przymrużeniem oka wygłosił mowę krytykującą jednorazowe proekologiczne akcje i zachęcając do autentycznego stylu życia propagującego ruch i czynny wypoczynek na rowerze. Na ceremonię wręczenia nagród przybył poseł na Sejm RP Piotr Stanke.

W turnieju pod patronatem Burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera udział wzięło 27 zawodników z Człuchowa, Cekcyna, Szczecinka, Lotynia i Lipnicy. Brus, Złotowa, Grudziądza i Chojnic. Zawody rozegrano systemem pucharowym do dwóch przegranych, lub każdy z każdym.