Strona główna

Likwidacja PS nr 9 rozpoczęta

Likwidacja PS nr 9 rozpoczęta

2011-09-12 20:18:14  |  tekst i fot. je

Wszystkie uchwały zaplanowane w porządku obrad XI sesji rady miejskiej zostały zaakceptowane, także ta o zamiarze likwidacji PS nr 9 i przekształceniu w niepubliczne przedszkole.

Najaktywniejszy na tej sesji radny Bartosz Bluma zgłosił wniosek, aby w związku z przesunięciem terminu przekształcenia o 5 miesięcy, zdjąć z porządku obrad projekt odpowiedniej uchwały, by ją lepiej przygotować i uniknąć w ten sposób losu jej odpowiednika z warmińskiego Biskupca. Burmistrz Arseniusz Finster zapewnił radnych, że projekt jest odpowiednio przygotowany, a sytuacja przedstawiona w naszym tekście „Czy można sprywatyzować „Skrzaty”?” nie jest identyczna z chojnickim przedszkolem.

Link do YouTube

Ostatecznie projekt uchwały został utrzymany w porządku obrad. Wprowadzenie do dyskusji nad nią odbyło się już w czasie przedstawiania przez burmistrza informacji o swej pracy w okresie międzysesyjnym. Wyjątkowo miejscem jej wygłaszania była mównica. Arseniusz Finster szeroko omówił podejmowane przez ratusz w ostatnich dniach działania związane z ostatnim samorządowym przedszkolem, takie jak spotkania z rodzicami i załogą PS 9, udział w posiedzeniach komisji rady. Przedstawił najważniejsze założenia przyszłego konkursu. Ustosunkował się także do listu, który wystosowali członkowie Platformy Obywatelskiej. Potwierdził, że jest możliwość zobowiązania przyszłego właściciela, aby np. prowadził odpowiednią ilość oddziałów integracyjnych i zagwarantował ściśle określoną pulę miejsc dla dzieci niepełnosprawnych. Burmistrz uważa także, że po przejściu 6-latków do szkół podstawowych będzie większa podaż miejsc niż dzieci, więc opłaty za przedszkola nie powinny pójść w górę.

Link do Mp3 (Burmistrz A.Finster o sobotnim zgromadzeniu na Starym Rynku.)

Równie wiele czasu włodarz poświęcił na odniesienie się do sobotniego zgromadzenia na Starym Rynku. Jego zdaniem czynnie wzięło w nim udział ok. 10 osób. Zaznaczył, że organizatorzy nie mieli w tym dniu wyłączności na Stary Rynek, poza tym nie zaznaczyli w swym wniosku dokładniejszej lokalizacji swej akcji. Stwierdził, że nie zakłócał zgromadzenia, nie zagłuszał także jego uczestników. Swoje wypowiedzi miał wygłaszać wyłącznie pomiędzy poszczególnymi prelekcjami. Natomiast zagłuszanie słów miało spotkać właśnie jego poprzez włączenie syreny przez jednego z uczestników zgromadzenia. Miał też żal do swego byłego ucznia, czyli Radka Sawickiego, że tak przez megafon skomentował fakt przeszkadzania przez jednego z chojniczan gościowi z Warszawy (Magdalena Chustecka - przyp. red.): – To jest elektorat burmistrza. Finster zakończył pierwsze ze swych wystąpień na sesji dotyczących przedszkoli następującą deklaracją: – Moją obecność na rynku traktowałem nie jako udział w tym zgromadzeniu, tylko jako konsultacje tego działania, jakie rada miejska ma podjąć.

Od początku, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, na sali obrad był obecny Radosław Sawicki. Otrzymał zgodę przewodniczącego Mirosława Janowskiego na zabranie głosu w czasie omawiania projektu uchwały o PS nr 9, ale z uwagą, że lepszą drogą byłaby rozmowa z nim, a nie ograniczenie się do oficjalnej korespondencji. Poinformował go także, że może zabrać głos tylko raz, bez prawa do ewentualnej repliki. Lider Wspólnej Ziemi zachęcał radnych do rezygnacji z pomysłu przekształcenia przedszkola. Jako argumentów używał fragmentów artykułów z lokalnych portali internetowych, w tym i o Biskupcu, czy o posiedzeniach komisji RM, na których wypowiadał się dyrektor Janusz Ziarno. Przekazał radnym, że warmińsko-mazurski Sąd Administracyjny odrzucił odwołanie radnych w sprawie unieważnienia ich uchwały przez wojewodę. Gdy rozpoczął wyjaśnianie zarzutów stawianych na sesji organizatorom sobotniego zgromadzenia przez burmistrza Arseniusza Finstera, natychmiast została zwrócona mu uwaga przez Mirosława Janowskiego, że odbiega od tematu zawartego w projekcie uchwały. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie udzielił głosu Radosławowi Sawickiemu, gdy chciał on odnieść się do słów burmistrza zaraz po zakończeniu jego wcześniejszego wystąpienia. Mimo to działacz Wspólnej Ziemi poinformował obecnych na sesji, że organizatorzy zgromadzenia nie mogli zaakceptować propozycji burmistrza, żeby obie strony miały do wykorzystania po jednej godzinie, gdy w programie protestu z ich strony było pięć wystąpień.

Link do Mp3 (Radosław Sawicki przedstawia stanowisko Wspólnej Ziemi ws. PS 9 oraz zgromadzenia na Rynku.)

Cel naszego protestu był taki. Wyartykułować nasze argumenty. To zrobiliśmy, mimo że burmistrz nam przeszkadzał. W tej sprawie zgłosimy przed kolejną sesją do rady miejskiej skargę na zachowanie burmistrza. Będziemy też oczekiwali reakcji od organów ścigania na to zakłócanie – oświadczył Radosław Sawicki.

Pozostała część debaty upłynęła na polemice burmistrza z przedmówcą, wyjaśnieniach sekretarza miasta Roberta Wajlonisa udzielanych kilkukrotnie Bartoszowi Blumie oraz oświadczeniach przedstawicieli klubów radnych. PO deklarowała poparcie, ale zaznaczyła, że będzie bacznie przyglądać się procesowi przekształcenia. PiS ogłosiło, że wstrzyma się od głosu. Natomiast Piotr Pawlicki z ChRS przekazał, że będą głosować za, cytując znane z anteny toruńskiego radia powiedzenie "Alleluja i do przodu". Projekt uchwały poparło 17 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl