Nie samymi szachami...

2011-07-19 15:00:00  |  Marzenna Osowicka

Nie samymi szachami żyli uczestnicy festiwalu szachowego. Oprócz codziennych pojedynków na szachownicach w wykonaniu uczestników chojnickiego festiwalu, jego formuła zakładała także krzewienie rekreacji i zmagania w odmiennych niż „królewska gra” dyscyplinach sportowych. I dlatego też organizatorzy zaproponowali szachistom cztery turnieje rekreacyjne.

W zawodach tenisa stołowego przeprowadzonych przez Marka Kujawę udział wzięło 35 chętnych, którzy rozegrali mecze w 4 kategoriach. Zwycięzcą kategorii uczniów SP
(6 tenisistów) został Daniel Michalski z UKS MDK 1 Bydgoszcz, srebro zdobył Adam Bajko (UKS OPP Toruń), brąz – Hubert Twardowski („Rzemyk” Gdynia). Najlepszym gimnazjalistą (8 uczestników) okazał się Szymon Wiśniewski (UKS MDK 1 Bydgoszcz), tuż za nim uplasował się Jakub Kwiatkowski (UKS OPP Toruń), a miejsce trzecie wywalczył Szymon Wojnarowski (UKS MDK 1 Bydgoszcz). Wśród kobiet (7 pań) zwyciężyła Marzenna Osowicka (UKS 8), drugie miejsce zajęła Joanna Orlińska (Gdynia), trzecie – Ilona Piotrowska (UKS 8). Najbardziej zacięte mecze toczyły się w kategorii mężczyzn (14 panów): puchar powędrował do Roberta Chojnowskiego (UKS Pałac Nieborów), drugi był Michał Wiązowski (UKS Pałac Nieborów), medal za miejsce trzecie otrzymał Piotr Bajko (Toruń).

W meczu seniorskiej piłki nożnej drużyna połączonych sił Torunia i Gdańska sprawiła tęgie lanie gospodarzom (4:0), natomiast juniorzy z OPP Toruń pokonali piłkarzy MDK 1 Bydgoszcz rzutami karnymi (4:3), gdyż wynik meczu był remisowy 2:2.

Wypad znawców „królewskiej gry” na charzykowską plażę przyniósł także wiele emocji sportowych podczas zawodów w plażową piłkę siatkową – zwyciężyła ekipa z Torunia: bracia Michał i Mieszko Wodzyńscy (Torfarm Toruń), medale za miejsce drugie zdobyli także torunianie: Zosia Wodzyńska i Oskar Górniewicz, jako trzeci na podium stanęli reprezentanci Odry Słubice: Michał Zaporowski oraz Janek Grabowski.

Miał miejsce także turniej gry w boules poprowadzony przez przedstawiciela Chojnickiego Towarzystwa Polsko – Francuskiego Wiesława Nawrota. Pierwsze miejsce zdobyła dwuosobowa drużyna w składzie: Robert Chojnowski i Grzegorz Marczak (UKS Pałac Nieborów), srebro przypadło w udziale ekipie Odra Słubice: Michałowi Zaporowskiemu oraz Jankowi Grabowskiemu, brąz – chojniczance Wiesławie Łangowskiej i mieszkance Złotowa – Katarzynie Dywan (Laseczki). Udział wzięło 8 ekip.

Pogoda dopisała, zatem rejsy żaglówkami zapewnione przez sterników Chojnickiego Klubu Żeglarskiego oraz plażowanie i kąpiele w jeziorze dostarczyły naszym gościom sporej przyjemności. Zgodnie orzekli, że Charzykowy są niepowtarzalnym miejscem i zamierzają powrócić w nasze strony za rok.

Piątym turniejem ponadprogramowym były ponownie zmagania na szachownicach – rozegrano szachy błyskawiczne czyli tzw. Blitz’a. Udział wzięło 46 zawodników, także spoza festiwalu. Zwycięzcą zawodów został Kamil Szadkowski z Konina (UKS „Smecz”), tuż za nim uplasował się reprezentant Gambitu Świecie Przemysław Szmidt, miejsce trzecie zajął Bartłomiej Siwiec z AZS UMK Toruń. Najlepszym zawodnikiem z rankingiem do 2000 okazał się Piotr Januszewski z UKS Ósemka Chojnice, z rtg do 1800 – Paweł Paluszkiewicz także z Ósemki, wśród juniorów najlepszy był Michał Zaporowski z Odry Słubice, a spośród najmłodszych do lat 12 – Michał Karpus z UKS Rotmistrz Grudziądz. Tytuł najlepszej kobiety otrzymała Grażyna Turzyńska (UKS „Ósemka”).

W sobotę o godz. 14.00 nastąpiło zakończenie festiwalowych zmagań szachowych. Ze szczegółowymi rezultatami oraz galerią zdjęć będzie można się zapoznać na stronie internetowej klubu: www.osemka.com.