Strona główna

Komputery dla wykluczonych

Komputery dla wykluczonych

2011-07-09 12:20:08  |  Tekst je, fot. mn

Rozpoczyna się realizacja programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic”. Urząd Miasta pozyskał dla niego około 1,5 mln zł unijnego dofinansowania.

Jest to 85% wartości całego projektu. Udział budżetu miasta wynosi 15%, czyli ok. 260 tys. zł. Do grona beneficjentów wnioskodawca zaliczył przede wszystkim miejskie placówki oświatowe, przedszkole samorządowe, bibliotekę miejską oraz ośrodek profilaktyki rodzinnej. Trafi do nich zdecydowana większość sprzętu, gdyż będzie to 175 zestawów komputerowych. Pozostała pula – 50 komputerów, jest przeznaczona dla osób, które spełniają kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej. Skorzystać mają na tym programie rodziny zastępcze, dzieci i młodzież ucząca się z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. W ramach projektu zostanie zakupionych 61 drukarek, z czego 50 trafi do chojniczan; przeprowadzone będą szkolenia dla 50 osób. Zapewniony będzie przez 3 lata serwis, ubezpieczenie oraz bezpłatny dostęp do Internetu.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w tym programie mogą składać wnioski od 11 lipca do 31 sierpnia w Urzędzie Miejskim, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Tam też będzie dostępny regulamin ich rozpatrywania i odpowiednie formularze. Umieszczone będą także na stronie internetowej ratusza. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na dostawę sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz serwis. Odrębne postępowanie przetargowe zorganizowane zostanie na dostęp do sieci internetowej. W specyfikacji przetargowej zapisano takie parametry komputerów: procesor dwurdzeniowy, uzyskujący co najmniej 200 punktów w programie Sysmark 2007; 2 GB pamięci RAM, z możliwością rozbudowy do 16 GB; 500 GB HDD; monitor 19 calowy. Nie wskazano konkretnego systemu operacyjnego.

Niewykluczone, że pula komputerów dla mieszkańców Chojnic zostanie zwiększona. – Jest możliwość, że po odświeżeniu sprzętu komputerowego w naszych placówkach, zbędne używane jednostki przekażemy wnioskodawcom prywatnym. Mogą także być dokonane przesunięcia nowych komputerów z grupy „samorządowej” do „indywidualnej”. Mamy ponadto zgłoszenia od instytucji zainteresowanych pozyskaniem starszych komputerów. Jedną z nich jest chojnicka Policja. – stwierdził burmistrz Arseniusz Finster.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl