Strona główna

Kacza rodzina w parku

Kacza rodzina w parku

2011-06-29 09:39:54  |  Tekst i fot. (aw) (źródło: Wikipedia)

W parku Tysiąclecia ostatnimi czasy nie tylko kolorowe wodotryski przykuwają największą uwagę spacerujących, ale też kaczki.

Wygląda na to, że kaczki krzyżówki na dobre rozgościły się w parkowych stawach. Samice wraz z młodymi żerują na każdym ze zbiorników. Ku uciesze dzieci ptactwo chętnie daje się karmić.

Kaczka krzyżówka jest prawdopodobnie najliczniejszym gatunkiem kaczki. Jest to ptak wędrowny, mimo tego coraz więcej osobników prowadzi osiadły tryb życia w miastach. Bardzo dobrze lata, w locie poziomym może osiągać nawet 90 km/h. Charakterystyczny dla tego gatunku kaczki jest krok ze stopami skierowanymi do wewnątrz. Krzyżówka żywi się przede wszystkim roślinnością wodną, ponadto zjada larwy komarów, chrząszcze czy skorupiaki. Wśród ptaków nie brakuje odważnych, które próbują zjadać śmieci pływające po stawie.
Gniazdo buduje w trawie, ale często szuka miejsc do budowy na drzewie. Krzyżówki zamieszkujące miejskie stawy cierpią na niedostatek naturalnych miejsc lęgowych wobec czego nierzadko zasiedlają budynki np. balkony, gdzie wykorzystują głównie skrzynki z kwiatami.

Chojniczan prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na parkingach znajdujących się przy parku, bowiem kacze rodziny chętnie wybierają się na spacery poza tereny zieleńca.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl