Strona główna

Po kaszubsku w Noc Świętojańską

Po kaszubsku w Noc Świętojańską

2011-06-20 12:44:04  |  Agnieszka Drzewicka

W sobotę 11 czerwca 2011 r. w Leśnie odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Młodzież po kaszubsku” oraz obchody Nocy Świętojańskiej. Spotkanie zorganizowali uczestnicy projektu, Miejska Biblioteka Publiczna w Brusach oraz Rada Sołecka w Leśnie.

W piątek – dzień poprzedzający zakończenie projektu - do późnych godzin popołudniowych trwały warsztaty kulinarne, podczas których przygotowywano potrawy kaszubskie na imprezę podsumowującą projekt.

Pierwsza część sobotniego spotkania rozpoczęła się o godzinie 16.00 w świetlicy wiejskiej, gdzie nastąpiło oficjalne podsumowanie projektu i pokaz prezentacji multimedialnych.

Projekt „Młodzież po kaszubsku” trwał od stycznia do czerwca br. i był realizowany w bibliotece w Brusach i filii bibliotecznej w Leśnie. Dofinansowany był z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w regionalnym programie grantowym "Równać Szanse 2010". Uczestnikami projektu była młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Leśnie, Gimnazjum w Brusach i Lubni oraz z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach. Na spotkanie organizacyjne zgłosiło się łącznie 36 młodych ludzi, w Leśnie 16 i w Brusach 20.

Na zakończeniu podziękowano uczestnikom za wytrwałość i zaangażowanie w projekt. Rodzice, dyrektorzy i nauczyciele zapoznali się z tym, co robiono podczas trwania ponad 50 godzin spotkań bibliotecznych. Mieli możliwość również obejrzenia wystawy, która ukazywała efekty pracy twórczej uczestników, na której pokazano: zdjęcia z warsztatów, malarstwo na szkle, rzeźbę, plecionkarstwo oraz hafty kaszubskie. Zebrani dowiedzieli się o prowadzonych warsztatach: z tradycji kultury, dziennikarstwa, kulinarnych, o spotkaniach kulturoznawczych i integracyjnych z osobami starszymi.

Warsztaty kulinarne prowadziła Halina Kiedrowicz, z haftu kaszubskiego – Irena Peplińska, z rzeźby – Ludwika Warnke, z malarstwa na szkle – Maria Frymark, z plecionkarstwa – Elżbieta Łonska.

Podczas spotkania Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty Jacek Bruski skierował do młodzieży

i zgromadzonych słowa wdzięczności i pogratulował uczestnikom udziału w projekcie. Pani Ewa Kosiedowska z Centrum Wolontariatu ze Słupska zachęciła młodzież do kontynuowania tego typu spotkań w bibliotekach.

Po części wstępnej wszyscy przeszli nad jezioro, gdzie uczestnicy projektu - we współpracy z Teatrem Obrzędu Ludowego „Zaboracy” działającym przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Brusach - przedstawili „Obrzęd ścinania kani”. Program artystyczny przygotowała Danuta Miszczyk.

Kolejnym punktem spotkania było uroczyste rozdanie przez Dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty certyfikatów młodzieży oraz wręczenie podziękowań dla prowadzących warsztaty przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Leśnie Piotra Elszkowskiego.

Następnie zaproszono zebranych do degustacji potraw kaszubskich. W między czasie komisja konkursowa dokonała wyboru najpiękniejszych wianków – wybrano ich aż pięć. Konkurs na najpiękniejszy wianek wygrała Agata Skwierawska, drugie miejsce zdobyła – Wiktoria Słomińska, trzecie – Justyna Skwierawska, czwarte – Magdalena Cuppa i piąte – Alicja Gierszewska. Nagrodę dla najmłodszej właścicielki wianka zdobyła Kinga Kloskowska. Po rozdaniu nagród nastąpiło „puszczanie wianków na wodę”.

Spotkanie zakończyło się śpiewem kaszubskich piosenek i wspólną biesiadą.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl