Strona główna

Nazwij basztę

Nazwij basztę

2011-06-20 08:00:34  |  Tekst i fot. am

W pejzażu miasta, w ciągu murów miejskich Chojnic, wyrosła nowa, stylowa baszta. Mieścić się w niej będzie punkt informacji turystycznej. Drugą ważną rolą budynku jest funkcja zaplecza dla wykonawców, którzy występują na scenie w fosie. Nie zabraknie w niej też miejsca dla wystaw, prezentacji, działalności artystycznej.

- Wybudowanie baszty wiąże się z programem budowy centrów informacji turystycznej, pomoże to nam zdecydowanie w promowaniu naszej pięknej ziemi – mówi dyrektor Tomasz Kamiński z ratusza.

- Śmiało mogę dać 600-letnią gwarancję na mury, budowla powstała ze specjalnej cegły gotyckiej, wykonanej na zamówienie - powiedział nam Dariusz Rząska, szef firmy, która wybudowała basztę.   

Budynek idealnie wpisuje się w linię murów obronnych. Przypomnijmy, w ich ciągu znajdują się baszty: Kurza Stopa, Dom na Murach, Szewska, Wronia i Brama Człuchowska. Jak z tego wynika, tylko nowa baszta nie ma nazwy. Ogłaszamy więc wspólnie z chojnickim Urzędem Miejskim konkurs na nazwę dla nowej baszty. Nagrodą będzie album fotograficzny o ziemi chojnickiej i... świadomość, że nazwa wymyślona przez nas pozostanie na wieki. Poza tym mamy jeszcze jedną informację – w murach wieży znajdzie się puszka z informacjami, jak doszło do wybudowania inwestycji i wiadomości dla potomnych o naszych czasach. Może za kolejne 600 lat, przy okazji remontu ktoś sobie o naszych czasach poczyta... Inicjatywę nazwania baszty i zamurowania puszki wysunął nasz redakcyjny kolega Arkadiusz Marciszek.

Propozycje nazwy dla nowej baszty przesyłać można na maila konkurs@chojnice24.pl do 23 czerwca do godz. 20.00. Zapraszamy do zabawy!

Materiały udostępnione przez Marlenę Pawlak - miejskiego konserwatora zabytków.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl